מעקבים

"גל חקירות"

מעקב הוא אחד האמצעים הנפוצים, בהם משתמשים חוקרים פרטיים לאיסוף מידע. במסגרת המעקב נאספים נתונים לגבי תנועותיו של אובייקט החקירה, פעולותיו, שגרת יומו, התנהגותו והאנשים עימם הוא נמצא בקשר.

"גל חקירות" – משרד חקירות מוסמך ומנוסה המוביל בתחום: תצפיות, מעקבים ואיסוף מידע. המשרד מספק שירותים למגזר הפרטי ולמגזר העסקי בפריסה ארצית.

מתי נדרש מעקב?

מעקבים סמויים נדרשים כאשר כלי החקירה האחרים כמו חיפוש במאגרי מידע, אמצעים טכנולוגיים שונים, האזנות ואמצעים אחרים אינם מספיקים כדי להשיג את המידע הדרוש להשלמת החקירה ואת ההוכחות שיביאו לגילוי האמת.

צרו קשר:

   072-395-0752   כרטיס ביקור - חייגו אלי 

תוכן עניינים

ביצוע מעקבים בתחומים שונים

בגידות

מעקב הוא כלי יעיל ביותר לגילוי בגידות. כאשר מתעוררים חשדות לבגידה במערכת יחסים, כתוצאה מהתנהגויות משונות של בן או בת הזוג, שמירה קיצונית על הטלפון הנייד, הוצאת כספים חשודה או סטייה משגרת החיים הרגילה, חוקר המומחה בבגידות יכול בקלות לבדוק את אמיתות החשדות. גילוי האמת מאפשר לצד הנבגד להחליט לגבי עתיד מערכת היחסים, ואף לקבל ראיות והוכחות לבגידה, שנאספו במהלך המעקב, ויוכלו לשמש אותו בבית הדין לענייני משפחה או בבית הדין הרבני, אם הדברים יתגלגלו לשם.

מעקב לגילוי הונאות

כאשר ישנו צורך לאתר גורמים המעורבים בעבירות הונאה כמו זיוף כרטיסי אשראי, המחאות ומסמכים אישיים אחרים וביצוע תרגילי עוקץ למיניהם, מעקבים הם כלי יעיל לאיתור וזיהוי המעורבים, ולאיסוף מידע והוכחות שיפלילו או יאמתו את מעורבותם של חשודים בעבירות הללו.

מעקב לגילוי מעילות

אם יש חשד בארגון או בחברה לגניבה של מידע או נכסים חומריים ע"י גורם פנימי, ביצוע תצפיות ומעקב אחר חשודים פוטנציאליים בתוך החברה יסייע במציאת ראיות להוכחת המעילה או בשלילת החשדות.

מעקבים לטובת מודיעין עסקי

בעזרת מעקבים ניתן לאסוף מידע רב על מתחרים עסקיים – על הארגון, העובדים, המנהלים והלקוחות שלו, וגם לגבי פעילות עסקית ותהליכים שונים בארגון. מידע כזה מאפשר קבלת החלטות עסקיות ואסטרטגיות בצורה טובה ומושכלת יותר.

מעקב לטובת חקירות נזקי גוף

חקירות נזקי גוף משמשות לרוב את חברות הביטוח, המעוניינות לבדוק את אמיתות טענות התובעים שלהן לגבי מצבם הפיזי. באמצעות מעקב יכול החוקר לאמת את טענות התובעים או להפריכן ע"י איסוף ראיות כמו תמונות או סרטונים של האובייקט למשל, כאשר הוא מבצע פעולות הדורשות יכולות פיזיות המנוגדות למה שהציג בתביעה.

מעקבים אחר בני נוער

מתחילים לרוב ביוזמתם של ההורים בעקבות שינוי בהתנהגות של הנער או הנערה, סממנים פיזיים מטרידים כמו עיניים אדומות, עייפות קיצונית או עצבנות בלתי מוסברת, או שהם מבלים שעות רבות בחברת חברים חדשים שאינם מוכרים להורים. החקירה והמעקב, יספקו להורים מידע לגבי הפעילויות בהן משתתפים ילדיהם ובחברת מי הם מבלים, יסייעו להם להבין אם קיימת בכלל בעיה והאם נדרשת עזרה מקצועית לפתרונה. חקירת נוער צריכה להתבצע ברגישות ובדיסקרטיות רבה, על-מנת לא לפגוע באמון שבין ההורים לילדיהם.

מעקבים בחקירות כלכליות

חקירות כלכליות בעצמן עוסקות במגוון רחב של תחומים כמו גירושין, הונאות, מעילות, עסקים ואיתור אנשים, כאשר בכללי ניתן לומר שמהותן היא איתור נכסים וכספים, התנהלות פיננסית ומקורות פרנסה של מושא החקירה. מעקבים מספקים מידע רב וכיווני חקירה טובים בנושאים הללו: מקום עבודה לא מוצהר של אובייקט החקירה, נכסים לא רשומים שהאובייקט מגיע אליהם פיזית, פגישות עם גורמים שיש לו איתם מעורבות עסקית או כלכלית כלשהי וכדומה.

סוגי מעקבים

סוג המעקב נקבע לפי המאפיינים של אובייקט החקירה וסביבת המעקב, מטרת המעקב והחקירה, והמידע שיש לאסוף באמצעותם. כמובן שפעמים רבות, בהתאם להתפתחויות בשטח, משולבים מספר סוגים באותה חקירה. מעקבים מתחלקים לכאלה שבהם נעקב אובייקט החקירה בצורה פיזית ולמעקבים טכנולוגיים המבוצעים מרחוק.

מעקבים פיזיים

מעקב נייח הוא מעקב שבו שוהה העוקב במיקום מסוים לאורך זמן ומבצע תצפית ממושכת על האובייקט.

מעקב בתנועה הוא מעקב שבו האובייקט נע ממקום למקום ועל העוקב לנוע בעקבותיו:

מעקב רגלי מבוצע כאשר האובייקט בעצמו נע באופן רגלי. הוא מאפשר הסוואה טובה יותר של העוקב, ומשתתפים בו לעיתים קרובות מספר עוקבים, המתחלפים ביניהם בין נקודה לנקודה.

מעקב ממונע מתבצע באמצעות רכב, אחר אובייקט שנע גם הוא ברכב.

מעקבים מרחוק

מבוצעים בעזרת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים, כמו רחפנים, מכשירי GPS,  ואפילו תוכנות מעקבים, שבודקות חריגות ושינויים בסדר היום של הנעקב.

איך זה קורה בפועל?

פעולות מקדימות

מעקב צריך לתכנן מראש. אופן ביצוע מעקב תלוי בגורמים רבים, כמו מאפייני האובייקט וסביבת המעקב והתצפיות, הסיבה למעקב ולחקירה, מידת הרגישות של החקירה ועוד. על החוקר להחליט באלו אמצעים הוא ישתמש, באלו מיקומים יבצע את התצפיות וכיצד יתבצע המעקב – רגלית, באופן ממונע או אפילו מרחוק.

יתרה מזאת, לפני המעקב אוסף החוקר מידע מקדים על אובייקט המעקב, בין אם ע"י קבלת פרטים מיוזם החקירה, כגון סימני זיהוי (מספר רכב, מקום עבודה, תמונות לזיהוי) ופרטים ידועים על שגרת יומו, ובין אם ע"י חברת החקירות שאוספת את המידע בעצמה.

איך מתנהל מעקב?

במהלך מעקב מתחקה החוקר אחר אובייקט המעקב ומתעד באופן קבוע את התנועות שלו, את המקומות אליהם הוא מגיע, כולל זמנים וכתובות מדויקות, האנשים איתם נפגש ופרטים מזהים לגביהם (כמו מספרי רישוי רכב וכד') וכל נתון אחר רלוונטי. פעמים רבות נמצא העוקב בקשר עם מבקש בחקירה, ומעדכן אותו תוך כדי תנועה בממצאי המעקב.

במהלך המעקב בוחר החוקר את המרחק מהאובייקט בכל נקודת זמן, ומתרחק ומתקרב לסירוגין. מתקרב כאשר עולה צורך כזה לטובת החקירה ואיסוף הראיות, ועל-מנת לא לאבד את האובייקט אם הוא נמצא בתנועה, ומתרחק כדי למנוע את חשיפתו ע"י האובייקט.

מעקבים כוללים זמני תנועה וגם זמנים, לעיתים ארוכים, של המתנה ותצפית במקום אחד. לכן מעקב דורש סבלנות רבה מצד אחד, אך גם יכולת לעבור בין מעקב נייח למעקב בתנועה תוך זמן קצר, על מנת לא לאבד את הנעקב כאשר הוא מתחיל בתזוזה.

המיקום שייבחר לתצפית צריך להיות גם כן כזה, שיהיה מספיק רחוק כדי למנוע את חשיפתו של החוקר, ומצד שני קרוב מספיק על-מנת שיוכל לזהות את האובייקט באופן ודאי ויאפשר צילום תמונות ואיסוף הוכחות חד משמעיות.

תוצרי המעקב הם דו"ח מפורט ומדויק, הכולל את כל הנתונים שנאספו, וכן תמונות וסרטונים. כל אלו יהוו הוכחות קבילות בבית המשפט.

ציוד מעקבים

על- אף שאפשר לחשוב שמעקבים הם אמצעי החקירה ה"פרימיטיביים"ביותר, היום ביצוע מעקבים מלווה בשימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים ומשוכללים, שמרחיבים את אפשרויות המעקב ואת מגוון ואיכות המידע וההוכחות שניתן לאסוף במהלכו.

בין האמצעים הללו קיימים מכשירי הקלטה רגישים, מצלמות משוכללות המאפשרות צילום באיכות גבוהה גם ממרחקים גדולים, מצלמות דיגיטליות זעירות, ומצלמות וידאו דיגיטליות ואלחוטיות, ציוד לראיית לילה ולצילום בלילה, תוכנות מעקב ממוחשבות ועוד.

כמה זה עולה?

מעקבים מתומחרים בד"כ לפי שעת עבודה. ישנם משרדי חקירות המציעים חבילת שעות במחיר מסוים, ואם יש צורך בשעות מעקב נוספות מעבר לחבילה שהוסכמה, הן מתומחרות לפי שעה, ובתוספת חישוב הוצאות דלק וכו'.

באופן כללי שעת מעקב יכולה להגיע לכמה מאות שקלים, אך המחיר משתנה כתלות במספר העוקבים, בזמן ביצוע המעקב (יום או לילה) וכדומה.

מה הופך מעקב לכזה שמביא תוצאות מיטביות?

עוקב מקצועי ומיומן יודע למקסם את תוצאות המעקב בזכות מספר יכולות: הוא מסוגל לבצע את המעקב מבלי להתגלות ולהיחשף, והוא יודע להיטמע בכל סביבה בה מתבצעים המעקב והתצפיות. הוא מיומן בהפעלת אמצעים טכנולוגיים מורכבים המסייעים באיסוף הראיות והוא בעל יכולת שליטה במצבים מורכבים, גמישות ויכולת אילתור גבוהה במקרים בהם המעקב מסתבך. חוקיות המעקב חשובה גם כן על-מנת שהראיות שנאספו באמצעותו יהיו קבילות בבית משפט.

לאור כל זאת, חשוב לבחור חוקר שנושא רשיון לביצוע חקירות וכן שהינו בעל הכשרה ונסיון רב שנים בביצוע מעקבים. זאת על מנת שהמעקב והחקירה כולה יובילו לגילוי האמת ויניבו את התוצאות הרצויות.

צרו קשר עם גל חקירות ויחד נבנה תוכנית מותאמת למעקב.

מומלץ לקרוא
מעקבים בעדן הטכנולוגי - רחפן

חקירות ומעקבים בעידן הטכנולוגי

הקידמה והשיפורים הטכנולוגיים מספקים בידי חוקר פרטי כלים ואמצעים מתקדמים ....

סימנים לבגידה

סימנים לבגידה

העולם המודרני מביא עמו יתרונות וחידושים רבים וגם פתיחות גדולה..