מניעה וחשיפת מעילה בכספים | מעילה באמון בארגון

ישנו משפט שאומר ש"מי שלא גנבו ממנו, לא נזהר" ואכן, בתי הדין מלאים בתיקים של עבירות גנבה, מרמה ומעילה שהנהלות ובעלי ארגונים פשוט לא נזהרו, לא בדקו ולא היו עם אצבע על הדופק והארגון נפגע.

חשיפה ומניעת מעילות כספים ומעילות אמון
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

לא ינום ולא יישן…., מעילה בארגונים אל תעצמו עיניים!

ישנו משפט שאומר ש"מי שלא גנבו ממנו, לא נזהר" ואכן, בתי הדין מלאים בתיקים של עבירות גנבה, מרמה ומעילה שהנהלות ובעלי ארגונים פשוט לא נזהרו, לא בדקו ולא היו עם אצבע על הדופק והארגון נפגע.

להפתעת כולם מקרי מעילה בארגונים הינם דבר שכיח, הסטטיסטיקה והמחקרים העולמיים מראים כי התופעה גבוהה הרבה יותר ממה שמקובל לחשוב וחולשת על ארגונים בכל גודל, מכל ענף ותעשייה ואינה פוסחת על מעמדות ודרגים ניהוליים.

"הלשכה העולמית לבוחני הונאות" (ACFE) Association of certified fraud Examiners האיגוד המוביל בעולם להכשרה ולהדרכת גופים במטרה למנוע הונאות ומעילות, עורך בכל שנה סקר בנושא מעילות והונאות ארגוניות.

המחקר האחרון שפורסם ובוצע בכ- 123 מדינות מצא כי בשנת 2017 היו מאות רבות של מקרי חשד לעבירות מרמה ומעילה בארגונים, ב-23 קטגוריות וסקטורים, במחקר נבחנו 2,690 מקרים ברורים של עבירות מרמה ומעילה, כאשר ההפסדים כומתו לסכומים של מעל 7 מיליארד דולר ופגיעה כלכלית ומוראלית שקשה להתאושש ממנה.

הסקר הבינ"ל סקר ארגונים בסדרי גודל שונים ומצא כי רוב המעילות מתבצעות בסקטור הפרטי (42%) כאשר חברות ציבוריות עומדות על 29% והגופים הממשלתיים כ – 16% גם בסכומי המעילה הסקטור הפרטי "מנצח" כאשר סכומי הגניבה וההפסדים גבוהים באופן משמעותי מהשאר.

אחוזי מעילות פר סקטור

מעניין לראות איך הסטטיסטיקה נשארת קונסיסטנטית לאורך השנים. במרבית המקרים מדובר על עובד בכיר, בעיקר גברים, בעלי מעמד וקרבה להנהלה. המחקר מצא כי 85% ממבצעי המעילות היו גברים, כאלה שנתפסו כאנשי סוד, יד ימין או מקורב, 70% מהם שרתו בתפקידי ניהול בכירים ומעורבים בפרטים, כאלה שקיבלו גישה למשאבי הארגון ולמערכות המרכזיות ויש בהם אמון מלא.

מדובר על אנשים ללא עבר פלילי ובד"כ ללא עבירה דומה ברזומה שלהם, המחקר גילה כי רק ל- 4% מהמועלים היתה הרשעה קודמת ובד"כ מדובר על אנשים נורמטיביים. קשה להתייחס לעובד המועל כנורמטיבי, מאחר ובד"כ מעילה מתבצעת לאורך זמן. זה לא זבנג וגמרנו, לפי ה – ACFE רוב המעילות מתבצעות במהלך של שנה לשנה וחצי וככל שהעובד ותיק יותר, כך הגנבה גדולה יותר.

גרף אחוז המעילות לפי גברים / נשים

כאשר האמון נשבר ומתגלה המעילה, בדרך כלל בשלבים מאוד מתקדמים כאשר הארגון חווה פגיעה משמעותית בהון ובמוניטין, ההלם והאכזבה עצומים, מעורבות המשטרה והדין הפלילי יוצר מצב בו לארגון קשה לחזור לשגרה והזעזוע עמוק ביותר.

מאחר ומדובר על פגיעה שהיא מעבר לפגיעה כספית ומעורבים בה אמוציות, קשרים ויחסים, איבוד מידע יקר ערך ונזקים הן לטווח המיידי והן לשנים קדימה. לעיתים קשה להתגבר על המשבר ולוקח זמן רב על לשיקום.

מרבית עבירות ההונאה והמעילה בארגונית שייכות לעברות כספים וגנבה ממשית של סכומי כסף גבוהים. המחקר בחן את הצורות השונות והיצירתיות עמן בוצעה ההונאה ומצא כי 55% מההונאות התרחשו באמצעות זיוף מסמכים מלא או שינוי נתונים במסמכים קיימים, חלק בצעו העברות כספים תוך השמדת ראיות ויצירת מסמכים חלופיים.

זה לא משנה אם היה זיוף, גנבת מידע, מעילה בכסף או באמון, ברוב המקרים, אם מישהו בהנהלה הבכירה היה מודע לאפשרות של מעילה אפשר היה למנוע. כל מה שצריך זה מודעות, מעקב ובקרה שגרתית על המערכות המהותיות בארגון.

המחקר גם בדק כיצד גילו הארגונים את המעילה וניתן לראות את הנתק שקיים בין ההנהלה והמציאות. 40% מהאירועים נבדקו בעקבות טיפ או מסר שמישהו העביר, בד"כ עובד אחר בארגון שראה את העוולה, לולא הטיפ הזה הנזק היה יכול להיות רציני הרבה יותר.

מפתיע לראות כי 15% מהמקרים נחשפו באמצעות ביקורת פנימית שבוצעה ע"י גורם חיצוני שבדק את הארגון לעומק ומצא אי סדרים או כשלים ו13% עלה דרך סקירת הנהלה שגרתית. מעטים המקרים בהם אדם בא להתוודות לפני שנתפס או שרשויות החוק התריעו בפני הארגון על חשד למעילה. לכן, רוב המעילות יוצאות אל האור רק לאחר שהנזק כבר נגרם.

מתי וע"י מי המעילה נחפשה

המחקר הזה ובכלל דוגמאות שמתרחשות חדשות לבקרים, חייבות לעורר עסקים, ארגונים, מלכ"רים, מפעלים ושאר ישויות עסקיות, להיות מודעים לסכנות ולפוטנציאל המעילה הקיים, אסור לעצום עיניים ולהגיד "אצלי זה לא יקרה"!

תוכנית מניעת מעילות חייבת להיות חלק מהתרבות הארגונית, חלק מהמהות הבסיסית של כל ארגון. ברגע שזה יהיה באוויר ובשיח תהיה מודעות גדולה יותר ומן הסתם יהיה קשה יותר למעול. כדי לייצר תוכנית יעילה למניעת מעילות חייבים לעשות בדק בית רציני. גורמים מקצועיים חייבים לבחון את המערכות הקיימות, את אופן הפעולה, האחריות שיש לכל עובד והגישה שיש לכל אחד למידע ולמערכות המהותיות.

משרד חקירות פרטיות עורך בדיקה לאיתור סכנות וחשיפה לעבירות, החוקרים עוברים בין המחלקות והיחידות בדיסקרטיות מאה ובוחנים את אופן הפעילות כדי לבנות מערך הגנה מושלם אשר יחסום כל ניסיון גנבה ומעילה.

למשרד חקירות הנכנס לארגון יש את כלי המחקר המסורתיים בשילוב עם כלים טכנולוגים מתקדמים המסייעים לחוקרים לבצע בדיקת נאותות מעמיקה ולפרוש רשת בטחון לאורכו ורוחבו של הארגון.

למשרד שלנו יש את כלי המחקר המסורתיים בשילוב עם כלים טכנולוגים מתקדמים המסייעים לחוקרים לבצע בדיקת נאותות מעמיקה ולפרוש רשת בטחון לאורכו ורוחבו של הארגון.

גל חקירות – ייעוץ ומידע הינו משרד ותיק בחקירות פרטיות וייעוץ, המתמחה במניעה וחשיפת מעילה בכספים ומעילה באמון בארגון. המשרד פועל בפריסה ארצית ובחו"ל. 

צרו קשר:

   072-395-0752   כרטיס ביקור - חייגו אלי