זבוב על הקיר.. חוק האזנות סתר

אוזניים לכותל, אם רק הקירות יכלו לדבר, זבוב על הקיר…

כל אלה משפטים שהיו לפני שהטכנולוגיה יצרה את האפשרות להקשיב לכולם, בכל זמן ובכל מצב. היום כאשר כמעט כבר אין סודות וקשה לשמור עליהם, כאשר המיקרופונים זעירים ואפשר לשמוע literally  רפרוף כנפי פרפר ולא ספק לגרום לאפקט הפרפר.

האזנות סתר - חוקר פרטי

בשיתוף: עמי ג'רבי – גל חקירות 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

אז היום הקירות מדברים, מיקרופון זעיר החליף את הזבוב שעל הקיר ולכולנו יש אוזניים בכל מקום, מישהו חייב לעשות כאן סדר. כיצד מתמודדים עם האזנות הסתר / הקלטת שיחות ומה החוק אומר?

חוק האזנת סתר (תשל"ט-1979) מגדיר האזנת סתר כ"האזנה ללא הסכמה של אף אחד מבעלי השיחה". דהיינו, הקלטה או העתקה של שיחת הזולת באמצעות מכשיר הקלטה, ללא הסכמת אף אחד מהצדדים המשוחחים. מי שעובר על החוק ומקליט ללא ידיעה או הסכמה שיחות, עושה בהן שימוש או מקבל כל סוג של מידע, עובר על החוק וצפוי להיענש בחומרה.

מאחר וכל האזנת סתר שאינה מותרת עלולה לפגוע בפרטיות לפי הוראות חוק הגנת הפרטיות (תשמ"א-1981). לרוב, גם אם הושג מידע רלוונטי ומהותי בהאזנת סתר בלתי חוקית לא יוכלו להשתמש בה כראייה (אלא באישור מיוחד של ביהמ"ש). כמובן יש כאן את ההסתייגות כאשר מדובר על תוכן ומידע שהושג בהתאם לאישור שניתן להאזנת סתר.

ישנם מספר גופים מוסמכים, על פי חוק, להם יש אישור לבצע האזנות סתר וגם אז הסיבה חייבת להיות ברורה ומוצדקת. ראש הממשלה ושר הביטחון למטרות ביטחון המדינה והמשטרה באישור מיוחד של ביה"ד וגם לא בכל תיק פלילי.

החוק גם מסייג את האיסורים ומתיר ציטוט והקלטה לשיחות המבוצעות ברבים, כגון בבית קפה או ברחוב, למטרות עצירת פשע חמור טרם ביצועו, ציטוט והקלטה של עציר או אסיר בחדר חקירות או בתא מאסר גם באמצעות מדובב משטרתי.

רבים חושבים שחוקרים פרטיים רשאים לצותת ולהקליט את מושא חקירתם, הדבר אינו נכון ומעמיד את המקצועיות של החוקרים ואת הכלים שיש להם במבחן יום יומי. ישנם כלים המחליפים את האזנות הסתר בהם יש לחוקרים הפרטיים זכות לעשות שימוש ולתעד.

עם כל הטכנולוגיה ומגוון אפליקציות ההקלטה נשאלת השאלה מתי כן ניתן להקליט שיחות. התשובה ברורה ופשוטה. כל אדם המשתתף כצד בשיחה רשאי באופן כללי להקליט אותה. לכן כאשר אתם מקליטים את השיחות עם נותני השירותים שלכם, הפקיד בבנק או אפילו לקוחות אין זאת עבירה ובנינו מומלץ לעשות כן כדי למנוע אי הבנה או בעיה.

כמובן שלא חשבתם שכ"כ קל להקליט שיחה גם אם אתם צד בה וגם כאן החוק בא ומדייק. המטרה היא למנוע עידוד לעברה או פגיעה בצנעת הפרט. הקלטה שעלולה לשבש מהלכי משפט, להטות עדויות או לשמש נגד אחד הדוברים. גם במקרה של עו"ד אין להם אפשרות להקליט שיחה בין עם הלקוח או עם עו"ד אחר ללא ידיעתם, גם אם המקליט הנו צד בשיחה.

מהניואנסים הקיימים בחוק ניתן להבין את החשיבות והרגישות שמעניקים לנושא. וזה קצת מוזר לראות, שבעולם שהכל בו פתוח והריאליטי השתלט על כל חלקה טובה יש עדיין אי של שקט, שפיות ופרטיות.

אודות הכותב
עמי גרבי: חוקר פרטי

הכותב הוא עמי ג'רבי: חוקר פרטי, מייסד ומנכ"ל "גל חקירות" – משרד חקירות מוסמך עם מעל 20 שנות ניסיון המתמחה בגילוי ומניעת האזנות סתר בפריסה ארצית ובחו"ל.

האם המאמר עניין אותך?

צרו קשר:

   072-395-0752   כרטיס ביקור - חייגו אלי