מתחזה רומנטי, הסיפור האמיתי!

לאחרונה יש טרנד חם של של חקירה וחשיפת מתחזים, זה הגיע לפריים טיים ומופיע בכל הערוצים. אבל האמת היא שמאז ומעולם הם קיימים, אותם שרלטנים, המתחזים למישהו או משהו אחר במטרה להשיג במרמה את מבוקשם.

בשיתוף: עמי ג'רבי – גל חקירות 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
חקירות התחזות

עוד בימים הראשונים של ההיסטוריה, אנו יכולים לראות כי התחזות היא חלק מהאנושות. החל מסיפור יעקב שהתחזה לאחיו עשיו וזכה בבכורה, דרך תמר, כלתו של יהודה, אשר התחפשה כדי לממש את זכותה לייבום וגם בספר שמואל א' דוד התחזה למשוגע בבואו לבקש מקלט מאכיש מלך גת. ההתחזות בסיפורת ובחיים עצמם מעניקה למי שמבצע אותה יתרון או משיגה לו את מבוקשו, פעמים רבות על חשבון האחר.

באופן עקרוני, התחזות הנה הצגה עצמית במצג שווא, יצירת זהות כוזבת ובדויה על מנת להשיג דבר מה, שללא ההתחזות היה קשה או בלתי אפשרי להשיגו. הקו בין זהות בדויה שאינה מזיקה ובין מתחזה פלילי, הוא דק וחשוב להבין את הניואנסים ואת היבטי חוק העונשין.

באופן עקרוני התחזות קיימת בכמה אופנים, האחת היא יצירת זהות בדויה לגמרי, עם שם ופרטים שנתפרו במטרה להסוות את האדם האמיתי שמאחורי הזהות. זה קורה הרבה מאוד בספרות כאשר סופרים יוצרים לעצמם שם עט, פְּסֵידוֹנִים, ומוציאים את כתביהם בשם זה.  כיום זה מקובל מאוד גם ברשתות החברתיות, בעיקר בפורומים וטוקבקים, אנונימיות שמעניקה לאדם את האומץ להגיב או לכתוב דברים שלא היה כותב בשמו הגלוי. כל עוד אין האדם עובר עבירות ממשיות, או משדל לדבר עבירה ההתחזות נתפסת כבלתי מזיקה.

סוג שני של מתחזים הוא אותם אנשים אשר שומרים על זהותם, (לעיתים משנים ניואנסים בפרטים האישיים) אך תוך ייחוס תכונות כוזבות לחלוטין ויצירת זהות פיקטיבית מכל הבחינות. לא מעט סיפורים נשמעו ונחקרים מידי יום ע"י חוקרים פרטיים וחוקרי משטרה. מקרים בהם גברים התחזו והונו נשים תמימות, נשים שהתחזו ושברו לבבות, אנשים המציגים מצגי שווא, מבטיחים הבטחות ופוגעים, בנפש וברכוש של אנשים תמימים. יש סיפורים רבים על "אנשי עסקים" שהונו אלפי אזרחים ובעלי עסקים אחרים בעסקאות עתק שלא היו ולא נבראו, הם ברחו עם הכסף והקורבנות מלקקים את הפצעים.

המכנה המשותף של כל הקורבנות הוא ההלקאה העצמית, לדבריהם, בדיעבד הם חושבים שכל הסימנים היו שם והם פשוט לא היו קשובים להם. נשים וגברים שנפלו קורבן להתחזות רומנטית טענו כי הכל היה מושלם, אמנם זה היה אמור להאיר נורה אדומה, אך מצב נפשי רגיש, מצוקה, כמיהה לאהבה וסקרנות משכו אותם אל ההרפתקה הקשה.

חקירת התחזות

ברוב המקרים המתחזה מתואר כאדם חכם, שרמנטי ומצחיק, אוהב ומרעיף בדיוק מה שהיה חסר להם באותו הזמן. הם נשאבו והתמכרו לתחושה ולפנטזיה והיו מוכנים לעשות הכל ורבים גם עשו הכל, כולל לאבד כספים ונכסים יקרי ערך, אנשים אבדו חברים ובני משפחה, עבודה ובעיקר את האון בבני אדם.

על מנת למנוע שברון לב להלן כמה נקודות שיש לשים לב אליהן בהתנהלות מול מתחזה רומנטי.

  1. אם זה לא נשמע הגיוני, סביר להניח שזה לא הגיוני – רבים מהמתחזים מספרים סיפורים ומעשיות. (מעטים האנשים שהם גם בוגרי יחידות קרביות, גם טייסים, גם אנשי שב"כ או מוסד וגם אנשי עסקים מצליחים שכרגע נטולי רכב בשל שלילה… ) כאלה שלכל סיטואציה יש להם הסבר וסיפור עם עובדות שאם מקשיבים להם בצורה אובייקטיבית רובן נשמעות לא אמינות. חשוב לא לאבד את המבקר הפנימי.
  2. לשתף כדי לא להיטרף – שיתוף קרובים וחברים במצוקה הקיימת, או בסיטואציה יכול למנוע נפילה בפח. אם משתפים אנשים קרובים שדעתם חשובה, הם יכולים לעשות שיקוף ולהציף תהיות ושאלות קשות ובכך להציב מראה, כזו שתעיר מהחלום.
  3. בדיקה זאת לא מילה גסה – הקלות של השרלטנות נתקלת בפתיחות המידע הקיימת היום ברשתות החברתיות וברשת האינטרנט. חשוב לבדוק עובדות, נתונים ולהצליב מידע. זאת לא חטטנות, להפך זה כדור הרגעה.
  4. אם יש ספק, אין ספק! – ספק לא מתעורר סתם, חשדות לא עולים ללא סיבה. תחשבו על זה, האם האדם אמין, משדר ביטחון, האם אתם רגועים האמת או שהוא עושה מניפולציות, משחק ברגשות ומנצל חולשות. אם עולה ספק ואפילו הקטן ביותר בנוגע לאינטרס ולאמת, חשוב מאוד לבדוק ולא להניח לחששות.
  5. האמת העירומה – אין שום בושה בלחקור, גם אם נעזרים בגורם חיצוני. כאשר יש ספק אך לא רוצים "לשבור את הכלים", ניתן להיעזר באנשי מקצוע. יש חוקרים פרטיים שזאת ההתמחות שלהם, איתור מתחזים, בדיקת רקע, בחינת עובדות וסיוע לאנשים שנפגעו ומעוניינים לחשוף את התרמית.

מתחזים כנראה יהיו לעולמי עד, החכמה היא לדעת שהם קיימים, לפתוח את העיניים בנוסף ללב, להשאיר את המבקר הפנימי ערני ולא לחשוש לשאול שאלות קשות ולהתעמת עם עובדות שנראות לא אמינות. שברון לב קטן עדיף על משבר עמוק שמתרחש כאשר השרלטן נחשף הרבה פעמים, מעט מידי ומאוחר מידי.

אודות הכותב
עמי גרבי: חוקר פרטי

הכותב הוא עמי ג'רבי: חוקר פרטי, מייסד ומנכ"ל "גל חקירות" – משרד חקירות מוסמך עם מעל 20 שנות ניסיון המתמחה בחקירות בגידה בפריסה ארצית ובחו"ל.

האם המאמר עניין אותך?

צרו קשר:

   072-395-0752   כרטיס ביקור - חייגו אלי