עושים עסקים עם משפחה ? החקירה !

הערה: הסיפור אמיתי – שמות בדויים.. 

את אבנר אני מכיר שנים רבות, הכרנו במסגרת צבאית במהלך שירותנו המשותף ולימים נפגשנו באירועים חברתיים, שמחות ואזכרות. בכל הזדמנות אנו דואגים להשלים פערים ולהתעדכן. לאבנר יש מפעל יצור בתחום מוצרי צריכה באחד מאזורי התעשייה בצפון הארץ, עסק שקיבל בירושה, הוא מחזיק בלעדי בחברה ואחיותיו עובדות איתו. 

בשיחתנו הטלפונית האחרונה ביקש אבנר שאגיע אליו למפעל, כיוונתי את נסיעתי הבאה לצפון ליום שאחרי ופגשתי את אבנר… לאחר השלמת הפערים והשיחה השגרתית החל לספר לי על גיסו רפי, "רפי עובד בחברה מזה 25 שנים, החל דרכו כפועל יצור פשוט ואט אט התקדם לניהול קו יצור. לאחר שהתחתן עם גלית אחותי, מטבע הדברים העלינו אותו מרצפת היצור ומזה כעשור הוא שותף לניהול החברה. לאחרונה אני מבחין כי רפי יותר מדי סקרן בתכניות העסקיות של החברה…, כאשר שאלתי האם שיתף את רפי בדברים אלו, טען שלא בקול נחרץ. נפרדנו בלחיצת יד כאילו ביקש ממני להגיע לחקר האמת ותהיה האמת אשר תהיה.

עוד בדרכי ביקשתי מהמשרד להתחיל לבצע איסוף נתונים כלכליים אודות רפי, נתונים כלכליים מעלים שאלות אודות הנבדק לכן בעיניים שכאלו אני מתחיל במה שנקרא איסוף ראיות מאחורי הקלעים. לאחר כשבוע קיבלתי תמונה כלכלית אודות רפי, החלטתי בשלב זה לא לשתף את אבנר, אין בידי מספיק ראיות בכדי לתת חוות דעת…

בעולם העסקי, חוקר פרטי מטפל לרוב בנאמנות עובדים ובמניעת גנבות, מכאן פנייתו של אבנר אלי, השילוב של משפחתיות במפעל ועסקים יכול להוות גורם בעייתי בדרך, כבר אמרו לפני "כסף מעוור עיני חכמים"… הרבה בעלי מפעלים היו שמחים לקבל חוות דעת שאומרת "בחקירה שביצעתי הכל נמצא תקין" אך בכל שנותיי כחוקר פרטי וכבעל משרד חקירות, ניתן לספור בשתי ידיים את המסקנה הנ"ל! כאשר ביקשתי מאבנר שיבצע ביקורת הנהלה מעל לעת, הוא אמר בחיוך "כולנו משפחה כאן", עמוק בתוכי ידעתי כי עוד נתדיין בסוגיה הזאת והנה היא לפנינו. 

לאחר החקירה הכלכלית, תהיתי עם עצמי למה לו לאיש ארבעה חשבונות בנק שונים כשרובנו מנהלים חשבון אחד או מקסימום שניים… את החשבון מעיר הולדתו ייחסתי לחשבון אשר פתח כשהיה נער, את החשבון השני ייחסתי לחשבון המשותף לגלית ואליו ובעניין החשבונות האחרים הרמתי גבה… בנוסף מצאתי כי רפי שותף עם אחיו בחברה אשר נפתחה לפני כעשרה חודשים.

 

מעילה - עסקים עם משפחה

החלטתי להתחקות אחר מעשיו של רפי… הוא פקד מספר ספקים נותני שרות לחברה של אבנר, המשכתי במעקב ולאחר שעה ארוכה יצא ממשרדו והחל לנהוג מחוץ לעיר, כשהגיע לטבריה תיעדנו את האיש במצלמות נסתרות בפתחו של בנק הפועלים בעיר, בבדיקה מצאנו חשבון חדש, ליוויתי את רפי עד למחלקה העסקית בקומה השנייה וזה תועד יושב עם מנהל המחלקה. לאחר שעה קלה יצא מהמקום והחל עושה דרכו בשכונות טבריה, כאשר נעצר באחד מהרחובות היוקרתיים של העיר, קישרתי כי הגיע לבן משפחתו על סמך שם המשפחה המופיע על שער הכניסה. עת ערב יצא רפי והחל עושה דרכו לביתו. למחרת היום, הגיע רפי למתחם העסקים החדש באזור התעשייה ונצפה נכנס להאנגר הנמצא בבניה כשבפתח עמד שלט גדול המודיע כי בקרוב יבנה מפעל במקום ומועד פתיחה לעוד חודש ימים… !

ביקרתי מהמשרד לבצע עבורי עדכון וחקירה קצרה בעניין, כאמור לרפי ואחיו חברה משותפת… לאחר שיצא מהמקום חזר למפעל של אבנר, היי, שמעתי בקול מבוכה, בוא נדבר יותר מאוחר כי אני אוכל עם אחותי וגיסי סושי.. חייכתי וניתקתי.

עד לשעות הערב לא נראה רפי יוצא מהמקום ויתרה מכך, עודכנתי מהצוות כי הוא הרכב האחרון שנשאר בחניית ההנהלה. למחרת פקד רפי את ההאנגר החדש שוב. המשך המעקב הוביל אותנו לחברת כוח אדם מקומית, הנחתי כי רפי מגייס לעצמו עובדים חדשים לעסק ולאחר שעה ארוכה עזב את המקום והחל עושה דרכו למפעל של אבנר.

למחרת היום, ביצענו מעקב משעות הבוקר… כהרגלו פקד בבוקר את ההאנגר הנמצא בבניה מתקדמת, נכנס למקום ורק לקראת הצהריים יצא ברכבו. בשעות הצהריים המתין ברכבו בסמוך למסעדה  מקומית ולידו נעצר רכב מנהלים ממותג, על פי המותג הנחתי כי מדובר בספק שעובד עם המפעל של אבנר. נכנסנו למקום עם ציוד צילום סמוי וכאשר זיהינו את אלו יושבים על הבר, התיישבנו לידם וצילמנו. את הבחור השלישי שהצטרף לארוחה זיהה אבנר במשרדי כאחיו של רפי, "אכן משהו קורה" אמר לי, "מה עכשיו" שאל, ספק נשם ספק עצר נשימתו. 

ביקשתי מגיא, חוקר פרטי במשרדי שישנה מעט את קורות החיים שלו ויבקש לעצמו מקום עבודה באזור בו נבנה המפעל החדש, ביקשתי שיפקוד את חברת כוח אדם בה ביקר רפי. כאשר שוחחנו עם הפקידה בחברת כוח האדם, זו אכן ציינה כי מוטב לו לשלוח קורות חיים וכי הם מגייסים עובדים לחברה חדשה הנפתחת בעוד כחודש ימים. ניווט השיחה היה סביב למה שהם מחפשים, כך שבניית קורות חיים תהיה עבורם פיתיון ראוי. שלחנו קורות חיים ולאחר מספר ימים זומנו לראיון עבודה אצל רפי הבעלים… ציידנו את החוקר גיא בציוד הקלטה מתאים וכאשר גיא יצא מהמקום הוא התקשר אליי ואמר "בינגו", הוא הולך להקים מפעל חדש בכדי להתחרות עם אבנר !!!!

האם המאמר עניין אותך?
הכותב הוא עמי ג'רבי הבעלים של משרד "גל חקירות – ייעוץ ומידע" – משרד חקירות מוסמך ועם 17 שנות ניסיון בתחום המתמחה בחשיפה ומניעת מעילות בכספים ואמון בעסקים בפריסה ארצית ובחו"ל.

יצרת קשר